wtorek, 28 lutego 2023

Przepychanki pomiędzy ministrami, zamiast wniosku do Komisji Europejskiej?

Do Polski według danych celnych od 1 lipca napłynęło blisko 2 mln ton zboża, głównie kukurydzy i pszenicy. W sytuacji rekordowych zbiorów i dużych zapasów z ubiegłego roku, przy słabszym eksporcie, doprowadziło do trudności ze sprzedażą zbóż przez rolników. Z tych powodów, Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" występował o zastosowanie art.4 rozporządzenia Parlamentu i Rady UE 870/2022 tj. tzw. klauzul ochronnych. Do tej pory jednak brak informacji o złożeniu stosownego wniosku do Komisji Europejskiej. 

W piśmie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka do Komisarza ds. rolnictwa Pana Janusza Wojciechowskiego z grudnia 2022 r przytoczone są argumenty uzasadniające wniosek i potwierdzające trudną sytuację polskich rolników, jednakże wniosku o zastosowanie art.4 nie przedstawiono. 

Jak się okazało Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk 19 stycznia przesłał pismo dotyczące złożenia wniosku o zastosowanie art.4 do Ministra Rozwoju i Technologii pana Waldemara Budy (poniżej). Ww. procedurę w piśmie do ZZR KORONA z 2 lutego br. Minister Rolnictwa uzasadnia faktem, iż Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest wiodące w sprawach polityki handlowej.

Minister Rozwoju i Technologii, jak do tej pory, nie poinformował o złożeniu jakiegokolwiek wniosku w/s zastosowania art.4 rozporządzenia UE. Dlatego też 20 lutego Związek zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o informację nt. planowanego terminu złożenia wniosku przez Ministra Rozwoju i Technologii (lub innego organu rządowego) do Komisji Europejskiej. Trwa oczekiwanie na odpowiedź.

Zamiast złożenia wniosku do Komisji, trwają przepychanki między ministrami o złożenie wniosku.

Zdaniem ZZR KORONA, rząd powinien zagwarantować sobie w związku z propozycją Komisji Europejskiej przedłużenia liberalizacji handlu z Ukrainą po 4 czerwca 2023 r., możliwość jednostronnego wprowadzenia ceł (bez konieczności uzyskania zgody na forum UE) w sytuacji, w której zboże i inne produkty rolno-spożywcze ukraińskie destabilizowałyby ponownie rynek krajowy. I dlatego też tak ważne jest wystąpienie o zastosowanie klauzuli ochronnej.