poniedziałek, 20 lutego 2023

Związek oczekuje konkretów ws. zaakceptowanych przez rząd postulatów

20.02 przewodnicząca Związku Alina Ojdana i były prezes Elewarru – dr Daniel Alain Korona  wystąpili z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego w którym czytamy:

W związku z upływem terminu na udzielenie odpowiedzi, zwracamy się z ponagleniem ws. braku odpowiedzi:
- na wniosek z dnia 16 stycznia 2023 r. o uchylenie zarządzenia nr 410 Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 2022 r. w sprawie Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Ochrony Zwierząt.
- na wniosek z dnia 17 stycznia 2023 r. o interwencję w/s unieważnienia postępowania przetargowego na dzierżawę 30-letnią terminala zbożowego w porcie Gdynia (tzw. byłego Bałtyckiego Terminala Zbożowego), w związku z zagrożeniem monopolistycznym.

Równocześnie w związku z pismem z dnia 2 lutego wicepremiera ministra rolnictwa i rozwoju wsi znak BM.zpo.071.13.2023 i stwierdzeniem:

1) W celu przeciwdziałania trudnościom spowodowanym przez zwiększony napływ kukurydzy z Ukrainy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się w dniu 19 stycznia do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (wiodącego w sprawach polityki handlowej) ws. złożenia wniosku przez Polskę do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej na podstawie art. 4 Rozporządzenia PE i Rady nr 870/2022 w odniesieniu do importu ukraińskiej kukurydzy, zwracamy się o informację nt. planowego terminu złożenia wniosku przez Ministra Rozwoju i Technologii (lub innego organu rządowego) do Komisji Europejskiej w tej sprawie.

2) MRiRW uwzględniło w Rządowym Programie Rezerw Strategicznych (RPRS) na lata 2022-2026 znaczne zwiększenie rezerw żywnościowych zbóż. RARS z chwilą uchwalenia ustawy budżetowej na 2023 rok przystąpi do realizacji programu zwiększenia rezerw strategicznych zbóż, zwracamy się o informację nt. terminu podjęcia decyzji dotyczących zwiększenia rezerw (postulowaliśmy zwiększenie w drodze decyzji prezesa rady ministrów rezerw strategicznych minimum o 100 tys. ton zbóż poprzez wykup od spółki Elewarr po cenie ewidencyjnej i przechowalnictwo tych rezerw według stawki opłat rynkowych tj. według stawki wynegocjowanej w 2022 roku).


3) podjęte zostały działania mające na celu kontynuację programu pomocowego tz. „Locha plus” uruchomionego w 2022 r. na podstawie § 13zn rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.). Ponadto prowadzona jest analiza możliwości uruchomienia programu dla rolników, którzy prowadzą hodowlę trzody chlewnej w strefach z ograniczeniami w związku z ASF (wyrównania kwoty utraconego dochodu za I kwartał 2022 roku), oczekujemy bardziej precyzyjnej informacji odnośnie kontynuacji programu Locha Plus i programu wyrównania kwoty utraconego dochodu za I kwartał 2022 roku.