czwartek, 27 kwietnia 2023

Ciąg dalszy serialu: Wystąpienie do UE o klauzule ochronne!

28 marca Minister Sprawiedliwości na Konferencji prasowej poinformował, że zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o to, aby Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu podjęła decyzję o formalnym złożeniu przez Polskę wniosku do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania wyjaśniającego na mocy art. 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870. Rząd polski złożył wniosek do Komisji Europejskiej o zastosowanie i uruchomienie klauzuli wdrażającej cła i kontyngenty - informował minister Henryk Kowalczyk (cenyrolnicze.pl 4.04.2023). 

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się zatem o kopię stosownego wystąpienia Ministra Sprawiedliwości do Rady Ministrów. W odpowiedzi z dnia 18 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości Biuro Komunikacji i Promocji nr BK-IV.082.131.2023 poinformował, że cyt. w odpowiedzi na wniosek z 4 kwietnia 2023 r. informuję, że ministrowie spotykają się osobiście z Premierem między innymi przy okazji posiedzeń Rady Ministrów oraz w czasie zebrań koalicji rządowej. W trakcie tych spotkań przekazywane są sugestie i dokonywane ustalenia co do przyszłych działań. Innymi słowy była zwykła rozmowa, a nie formalne wystąpienie.

Z kolei 14 kwietnia KPRM stwierdził, że w odpowiedzi na załączony wniosek uprzejmie zauważam, że przedmiotowy wniosek dotyczy wypowiedzi Wicepremiera Henryka Kowalczyka. Wspólny list przywódców Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w sprawie środków przeciwdziałających negatywnym skutkom zwiększonego przywozu produktów rolnych z Ukrainy na rynek UE, który został upubliczniony na stronie
 gov.pl: https://www.gov.pl/web/premier/wspolny-list-bulgarii-wegier-polski-rumunii-i-slowacji-w-sprawie-srodkow-przeciwdzialajacych-negatywnym-skutkom-zwiekszonego-przywozu-produktow-rolnych-z-ukrainy-na-rynek-ue . Jednocześnie uprzejmie informuję, że tematyka Autonomicznych Środków Handlowych, w tym klauzul ochronnych leży w kompetencji Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Aby uzyskać wnioskowane informacje sugeruję zwrócić się bezpośrednio do resortu. 

Toteż Związek zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii o kopię wystąpienia, które według Interii zostało wysłane do komisarza ds. handlu w dniu 5 kwietnia (dzień rezygnacji ministra Kowalczyka). Ministerstwo Rozwoju w związku z koniecznością oddelegowania pracowników departamentu merytorycznego do pełnego zaangażowania w bardzo pilne sprawy również dotyczące materii poruszanej we wniosku, przedłużyło udzielenie odpowiedzi do ... 19 maja.

21.04 Ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier napisali list do Komisji Europejskiej w sprawie koniecznych kroków, które należy podjąć w celu przeciwdziałania zaburzeniom na rynkach państw członkowskich Unii Europejskiej najbardziej dotkniętych zwiększonym importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. W liście czytamy, że: My, ministrowie rolnictwa Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, pragniemy raz jeszcze zwrócić uwagę na rosnący import produktów rolnych z Ukrainy, który powoduje poważne zakłócenia na rynku i szkody dla producentów rolnych UE, zwłaszcza w państwach członkowskich graniczących z Ukrainą lub w jej pobliżu. Chociaż temat ten był wielokrotnie poruszany na posiedzeniach Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, jak dotąd nie został on odpowiednio potraktowany. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której cały ciężar zarządzania zwiększonym importem spoczywa na zaledwie kilku państwach członkowskich UE.. Uważamy, że proponowane wyjątkowe zabezpieczenie w postaci dopuszczenia importu wyłącznie w celu tranzytu do reszty UE i reszty świata powinno dotyczyć szerszego asortymentu produktów niż pszenica, kukurydza, rzepak, nasiona słonecznika. Proponujemy rozszerzyć zakres również o olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, miękkie owoce, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne. 

Przedstawiciele pięciu państw zaznaczają, że należy zagwarantować kontynuację tych środków po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie zniesienia ceł na towary z Ukrainy, co stanie się w czerwcu. "Wycofanie tych środków można rozważyć dopiero po przywróceniu równowagi rynkowej w graniczących lub położonych blisko granicy państwach członkowskich". Innymi słowy znowu był apel.

A wydawałoby, że formalne wystąpienie, a następnie przesłanie kopii to czynności takie proste?