Czy na terenie obszaru chronionego Natury 2000 nastąpi wybudowanie zakładu zbierania oraz przetwarzania odpadów?
Sam pomysł budowy zakładu gromadzenia i przetwarzania odpadów w Obszarze Natury 2000 musi budzić zdumienie. Gromadzenie i przetworzenie odpadów trudno uznać za neutralne środowiskowo, a tym samym za niemającego wpływu na obszar Natury 2000, zwłaszcza że niektóre odpady jak przyznaje raport będą składowane m.in. na placu utwardzonym placu zewnętrznych np. odpady tworzyw sztucznych, tworzywa sztuczne, inne niewymienione odpady.
Inwestycja wspomniana budzi wbrew twierdzeniom zawartym w raporcie zastrzeżenia co do zgodności z miejscowym planem zagospodarowania. Wprawdzie dla ww. obszaru przewidziano przeznaczenie - działalność gospodarcza uciążliwa w zakresie usług technicznych i drobnej wytwórczości oraz produkcji, ale równocześnie §13 pkt.6 Planu wyraźnie zakazuje realizację obiektów powodujących degradację środowiska (a gromadzenie i przetwarzanie odpadów co do zasady powoduje degradację środowiska w najbliższej okolicy) a także urządzeń wodochłonnych – jeżeli ich zapotrzebowanie na wodę mogłoby naruszyć równowagę lokalnych zasobów wodnych.
Jak można się domyśleć raport oddziaływania na środowisko pomniejsza lub bagatelizuje większość zagrożeń, twierdząc że ryzyko jest zminimalizowana np. ze względu na właściwą organizację. Ale nawet w tym dokumencie stwierdzono, że: Nawet w przypadku zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, jak przyznaje raport zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia lub wręcz nieprzewidywalne, które mogą spowodować trwałe lub nietrwałe straty w środowisku naturalnym i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Zagrożenie dla środowiska o charakterze awaryjnym może wystąpić np. na skutek: pożaru, wybuchu, niewłaściwego postępowania z odpadami czy nieprawidłowości funkcjonowania urządzeń lub ich awarii. W przypadku wystąpienia pożaru lub wybuchu może nastąpić zniszczenie obiektów, zanieczyszczenie powietrza, środowiska gruntowo-wodnego oraz zniszczenie roślinności na skutek powstania wysokiej temperatury lub emisji pyłów i gazów. Natomiast w przypadku niewłaściwego postępowania z odpadami może dojść do skażenia środowiska gruntowo-wodnego oraz zaistnienia sytuacji stwarzającej zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Co prawda autor raportu stwierdzą, że Obszar lokalizacji przedmiotowej inwestycji, w odniesieniu do obszarów narażonych m.in. na wstrząsy sejsmiczne, powodzie, zjawiska lodowe, osuwiska i ruchy masowe, nie klasyfikuje się jako obszar narażonego na występowanie klęsk żywiołowych, ale przyznaje równocześnie, że Z uwagi jednak na fakt, iż jedną z ważniejszych konsekwencji zmian klimatu będzie coraz częstsze występowanie i większy zakres zdarzeń ekstremalnych, takich jak powodzie, susze, burze, nawalne deszcze i fale upałów, nie da się przewidzieć czy w przyszłości nie będzie on narażony na skutki katastrof naturalnych.
Wśród nadzwyczajnych zagrożeń środowiska dla omawianej inwestycji może dojść do uwolnienia nadmiernych ilości: Benzyn, oleju napędowego i LPG, które mogą przedostać się do gruntu i wód gruntowych, emisji węglowodorów do powietrza. W niniejszym przypadku zagrożenie środowiska może być spowodowane głównie przez pożar spowodowany czynnikiem ludzkim lub też awarią urządzeń, podczas którego do powietrza mogą być emitowane znaczne ilości zanieczyszczeń przyczyniających się do zmian klimatu. W przypadku rozlania, wycieku substancji niebezpiecznych należy je usunąć – unieszkodliwić przy pomocy sorbentu, który będzie się znajdować w na terenie zakładu…. Wielkość zagrożeń i dalsze konsekwencje dla środowiska zależą od rodzaju i ilości substancji powodujących skażenie środowiska podczas sytuacji nadzwyczajnej - czytamy w raporcie oddziaływania na środowisko.