czwartek, 4 stycznia 2024

Rolniku, zastanów się przed podpisem deklaracji

W 2024 r. po raz pierwszy będzie można przekazać 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz związków. 

Niektóre organizacje już zabiegają u rolników o złożenie deklaracji członkowskich, w celu spełnienia wymogów ustawowych tj.
- ma na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego struktury organizacyjne co najmniej w 10 województwach i co najmniej w 3 powiatach w każdym z tych województw, a liczba członków tego związku w każdym z powiatów wynosi co najmniej 30;
- źródłem finansowania jego działalności są wpłaty ze składek członkowskich, przy czym roczna składka członkowska wynosi co najmniej 50 zł. 

Przypomnijmy, że wiele organizacji ma zapisy w swoich statutach wyłączających możliwość przynależności do innych organizacji związkowych.

Związek Zawodowy Rolników "Korona" apeluje do rolników by przed podpisaniem deklaracji członkowskich organizacji ubiegających się o 1,5% podatku rolnego, zastanowili się, mieli świadomości konsekwencji. 

Jak stwierdza ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. (lex Sachajko), Związek w celu uzyskania wpisu na listę uprawnionych musi dołączyć: 

1) listę członków związku zawodowego rolników indywidualnych, z podziałem na województwa i powiaty, zawierającą: a) imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby będącej członkiem tego związku, b) miejsce zamieszkania osoby będącej członkiem tego związku i jej adres;

2) deklaracje członkowskie osób będących członkami związku zawodowego rolników indywidualnych wymienionych na liście, lub inne dokumenty, z których wynika, że dana osoba jest członkiem tego związku; 

3) dokumenty, z których wynika, że źródłem finansowania działalności związku zawodowego rolników indywidualnych są wpłaty ze składek członkowskich i roczna kwota składki członkowskiej wynosi co najmniej 50 zł.

Co to oznacza, że listy członkowskie wraz z danymi osobowymi trafią do resortu rolnictwa. 

W przypadku poważnego konfliktu pomiędzy organizacją rolniczą a resortem, możliwe jest zatem że lista członków wraz z danymi osobowymi "przypadkiem" trafi do instytucji kontrolnych, które następnie mogą szykanować członków niesfornej organizacji. A zatem związki rolnicze ubiegające się o 1,5% odpisu będą samoograniczać się w relacjach z MRIRW, wszak są od resortu uzależnieni.

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" nie ubiega się o żadne odpisy 1,5% podatku, deklaracje członków Związku nie są i nie będą przekazywane ani Ministerstwu Rolnictwa ani innym organom administracji państwowej. 

Ponadto stwierdzamy, że ww. przepisy ustawowe są niezgodne z konstytucją i naruszają rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Związek przygotuje i przedłoży projekt nowelizacji ustawy, w celu doprowadzenia jej do zgodności z zasadami konstytucyjnymi i RODO.