czwartek, 4 kwietnia 2024

Postulaty rolnicze nie zostały spełnione

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Przyjęte uzgodnienia w Jasionce w znaczącym zakresie zostały zrealizowane:

  1. Sprawy związane z Zielonym Ładem – po protestach rolników i interwencjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także ustaleniach Pana Premiera Tuska z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń Zielonego Ładu. Powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące.
W rzeczywistości wszelkie zmiany mają charakter deklaratywny, kosmetyczny i tymczasowy. Aktualne zmiany nie są wynikiem nadzwyczajnych możliwości premiera, ale protestów rolniczych i wniosków z samej Komisji. Zmiany zasad warunkowości, które wynikają z prawnych uwarunkowań Europejskiego Zielonego Ładu muszą zostać przegłosowane jeszcze przez europosłów i dopiero po przegłosowaniu będzie można mówić o ewentualnych zmianach we Wspólnej Polityce Rolnej, które mają dotyczyć wspomnianej warunkowości produkcji rolnej, czyli GAEC 6, 7 i 8. Ponadto różne akty prawne są przyjmowane m.in. przez departamenty klimatu, zdrowia, handlu itp i wiele z tych zasad wprowadzanych jest tylnymi drzwiami. Ponadto polityka drogiej energii powoduje, że wszelka działalność w Europie staje się niekonkurencyjna. Trzeba zmniejszyć obciążenia na energia, a nie je zwiększać jak planuje UE.

2. Przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania.
Po pierwsze nie wiadomo jakie przyjęte zostały rozwiązania (do sprzedanej tony, do hektara). W przypadku przyjęcia rozporządzenia w przyszłym tygodniu jak obiecuje Ministerstwo, to wymaga ona jeszcze zgody Komisji Europejskiej. MRiRW do tej pory nie upomniało się o dopłaty transportowe do portów bałtyckich przyjęte w kwietniu ubr, notyfikowane do Komisji, która nie podjęła decyzji w sprawie. 

3. Podtrzymywane jest dalej embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrut, makuch z Ukrainy.
Podtrzymanie zakazu nie jest żadnym osiągnięciem, jest tylko nie wycofywaniem się z decyzji wcześniej podjętej (przez rząd PIS). Pozostaje jeszcze kwestia realizacji tego embarga, bo zdaje się że może być łatwo omijane.

4. Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie z  2023 r.
Utrzymania tego podatku na poziomie z 2023 roku obiecywano przed Bożym Narodzeniem i mimo ponad 3 miesięcy nie przedstawiono żadnego projektu ustawy. Wciąż widnieje tylko informacja, że jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych. 

5. W związku z tym, że strona ukraińska zapowiedziała ograniczenie do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca br., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wystąpiło z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę.
Ukraińcy deklarują i to wystarcza? A co po czerwcu?

Kierownictwo resortu kpi sobie z rolników.