wtorek, 16 lipca 2024

ZZR KORONA przeciw rozszerzeniu pojęcia i fiskalizacji budowli

W związku z rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej z dn. 14.06.2022 (UD 72), opublikowanym na stronie RCL, ZZR KORONA przedstawił swoje stanowisko ws. tegoż projektu, i nie jest ono pozytywne.

W szczególności zastrzeżenia Związku budzą następujące kwestie:

Aktualne pozostaje nasze zastrzeżenie z 27 marca 2023 wyrażone przy okazji innego projektu ustawy (UC 140) a mianowicie, że Jednym z wad naszego ustawodawstwa jest przyjmowanie w coraz większym stopniu ustaw zwanych „warzywniakami” czyli ustaw w ramach których zmienia się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt ustaw, choć pomiędzy ustawami brak związku legislacyjnego.

Projekt ustawy przewiduje zmiany w 4 ustawach. Praktyka w których przy okazji jednej nowelizacji zmienia się wiele innych ustaw budzi poważne wątpliwości, zwłaszcza że jak czytamy w uzasadnieniu: Projektowana nowelizacja ma na celu m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących aktualnych przepisów oraz doprecyzowanie obowiązujących regulacji w celu prawidłowego ich stosowania.

Chodzi o pojęcie budynków i budowli w ustawie o podatku od nieruchomości. Nie wykorzystano okazji, by dokonać gruntownej zmiany przepisów poprzez scalenie i ujednolicenie przepisów w ramach jednej ustawy dotyczących wszystkich rodzajów podatków od nieruchomości. Projektowana ustawa to jedynie kolejne dosztukowanie przepisów i to w nienajlepszym stylu.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych, ale jak wynika z rozdzielnika pisma z dnia 17 czerwca tylko do 17 podmiotów w tym wiele urzędów. Na tej liście nie było organizacji rolniczych, związków zawodowych, choć przecież materia ustawy dotyka obywateli, w tym m.in. rolników. Trudno oprzeć się wrażeniu, że spodziewano się krytycznego stanowiska i stąd pominięcie.

W ramach przepisu dotyczącego nowelizacji podatku rolnego nie znalazł się żaden punkt w zakresie spełnienia postulatu rolniczego obniżenia tego podatku, w tym propozycji ZZR KORONA ustanowienia stałej stawki kwotowej podatku rolnego zamiast dotychczasowego zróżnicowanego w zależności od ceny żyta.

W zakresie podatku od nieruchomości, projekt wprowadza nowe definicje pojęcia budynku i budowli, w następstwie czego wiele obiektów dziś uznanych jako budynki zostanie przekwalifikowane na budowle, w efekcie czego zamiast stawki kwotowej zostanie zastosowana 2% stawka od wartości. W efekcie prowadzi to do wzrostu opodatkowania wielu nieruchomości.

Załącznik do ustawy nr 4 m.in. uznaje za budowle takie obiekty budowlane jak np. elewatory, które przecież są trwale związane z gruntem (nie są przenaszalne). Jest to działanie bezpośrednio wymierzone w działalność rolniczą, i to w sytuacji i tak słabej opłacalności (a nawet okresami nieopłacalności) produkcji rolnej.

Ponadto tym samym podatkiem mają być objęte różne instalacje i urządzenie techniczne, infrastrukturalne, które są niezbędne do funkcjonowania (gazociągi, sieci elektryczne, wodociągi itd.). Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowaPodatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele). W przypadku urządzeń energetycznych do podstawy opodatkowania będzie się wliczało nie tylko samą sieć, ale także urządzenia. Obłożenie ich 2% podatkiem od budowli spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana.

W efekcie zaproponowanej regulacji nie tylko nastąpi zwiększenie podatku od nieruchomości, ale podatkiem mogą zostać objęte instalacje służące do przesyłania lub dystrybucji paliw lub energii, czyli np. transformatory (jako element sieci lub linii elektroenergetycznej rozumianej jako całość), które do tej pory nie podlegały opodatkowaniu. Przełoży się to m.in. na opłaty za prąd, a tym samym na koszty (i ceny) innych produktów.

Ponadto gdy tak wiele mówi się publicznie o zanieczyszczeniu środowiska, o konieczności wrażliwości ekologicznej, opodatkowane jako budowle mają być także oczyszczanie ścieków. Nie sposób zrozumieć tej logiki.

W świetle powyższego zdaniem Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona”, ww. projekt jest nieakceptowalny.