wtorek, 20 sierpnia 2024

Spór ponownie rozgorzał o Fundusz Ochrony Rolnictwa

We wtorek 20 lipca - w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - odbyła się konferencja uzgodnieniowa w zakresie ustawy o zmianie ustawy o funduszu ochrony rolnictwa. 

Spotkanie miało miejsce w małej sali (nr 142), gdzie z trudem mieścili się zaproszeni goście z organizacji rolniczych, branżowych, instytucji.

Początkowo procedowanie projektu było dość sprawne, ale nie trwało to długo. Po około godzinie dyskusja przerodziła się w spór o istnienie Funduszu Ochrony Rolnictwa pomiędzy zwolennikami Funduszu (KRIR, niektóre związki rolnicze) a przeciwnikami (organizacje branżowe).

Pomimo tego, można wyodrębnić 2 istotne kwestie w tej dyskusji. Organizacje rolnicze sprzeciwiały się ujęciu pomocy z Funduszu Ochrony Rolnictwa jako płatności w ramach pomocy de minimis, choć MRIRW zapowiedziało zwiększenie limitu tej pomocy z obecnych 20 tys. do 50 tys. euro. Jednak zapowiedzi to jedno, a ich realizacja to drugie.

Niektóre środowiska (np. KRIR) opowiadają się przeciwko obniżeniu wysokości wpłaty na fundusz z poziomu 0,125% do 0,07%, podczas gdy ZZR KORONA, Krajowa Rada Spółdzielcza jak i organizacje branżowe taki kierunek zmian popierają, uznając go jednak za niewystarczający.

Pełnomocnik ZZR KORONA - Daniel Alain Korona opuścił po 2 godzinach spotkanie. Nie miało ono sensu, w tej formule nie można dojść do konstruktywnych wniosków, a resort i tak zrobi co będzie chciał - stwierdził pełnomocnik Związku.