niedziela, 22 grudnia 2024

Ministerstwo Rolnictwa nie ma informacji o liczbie wydanych decyzji?

Ministerstwo Rolnictwa nie tylko nie wie ile Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydał decyzji dot. wypłat rolnikom w ramach programu na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (w tym ile było odmownych), ale najwyraźniej nie był w stanie takiej informacji pozyskać. Tak przynajmniej można sądzić na podstawie odpowiedzi udzielonej ZZR KORONA przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

16 grudnia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Prezesa ARiMR:

o interwencję w związku z odmowami wypłat rolnikom rat pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej „Działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” Objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w szczególności w Oddziale Regionalnym ARiMR w Krakowie,

a także

w trybie informacji publicznej o udostępnienie następujących dokumentów i informacji:
- upoważnienie dyrektora oddziału regionalnego w Krakowie dla kierownika biura powiatowego w Miechowie do wydawania decyzji i w jakim zakresie
- porozumienia, określającego zasady współpracy pomiędzy kierownikiem biura powiatowego Miechowic a dyrektorem oddziału regionalnego w Krakowie
- zatwierdzenia ww. porozumienia przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- ilu rolnikom w skali kraju i w skali Małopolski wydano decyzji dot. II raty pomocy finansowej na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej Działalności gospodarczej na obszarach wiejskich objętego Programem oraz ile było decyzji odmowych.

Przypominamy, że

Związek już 8 lutego br. w piśmie do Prezesa Agencji zwracał uwagę na

skargi rolników na działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Małopolsce Skargi dotyczą m.in. procedury zatwierdzania wniosków w ramach programów dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej pozarolniczej, a w szczególności ciągłych wezwań do poprawek, i kolejnych wezwań do poprawek poprawek. Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zadaniem Agencji, jej poszczególnych jednostek jest realizacja zadań określonych przez ustawodawcę tj. różnorodnych programów wsparcia ukierunkowanych na rzecz rolników i rolnictwa.
Nie wnikamy w zasadność tych skarg. Rozumiemy, że namnożenie różnorodnych programów odbija się na jakości działania Agencji i jej pracowników. Oczekujemy jednak ze strony Agencji, pozytywnego nastawienia i zrozumienia rolników, które ww. działania administracyjne mogą uznawać jako rodzaj szykan.

W odpowiedzi Agencja 14 lutego wezwała do uszczegółowienia skargi. Związek w swoim wniosku nie chciał występować w konkretnych przypadkach (albowiem czyniłby to wówczas w trybie dopuszczenia do postępowania), ale jedynie zwrócić uwagę na pewien ogólny problem. Pod koniec lutego przedstawiciele ZZR KORONA usłyszeli zapewnienia, że dalszych utrudnień nie będzie (https://zzrkorona.blogspot.com/2024/02/presja-przynosi-efekty-arimr.html). Niestety powyższe zapewnienia okazały się jedynie pustym słowem.

Jak stwierdziło w odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa z dnia 19 grudnia (WPR.wrg.0182.2.2024):

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej w zakresie wskazanym w piśmie z dnia 16 grudnia br., informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada żądanych przez Pana informacji. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej podmiot zobowiązany jest do udostępnienia informacji publicznej wyłącznie jeśli jest w jej posiadaniu .

Nie wymaga to komentarza. Odpowiedź ze strony prezesa ARiMRu jeszcze nie nadeszła.