ARiMR kontroluje rolników i nakłada decyzje odmawiające wypłaty dopłat, a w drugiej kolejności decyzje zwrotowe za tworzenie sztucznych warunków przy ubieganiu się o dopłaty. Zaległości prowadzą gospodarstwa do bankructwa i życiowej tragedii - informuje Top Agrar
Ta sytuacja skłoniła posłankę PSL Urszulę Pasławską do złożenia interpelacji do Ministra Rolnictwa, w której czytamy:
Reprezentując interesy rolników, którzy zostali dotknięci tego rodzaju działaniami ARiMR, stwierdzam, iż w wielu przypadkach decyzje te są podejmowane bez wystarczającej i dogłębnej analizy stanu faktycznego. Organy ARiMR w zbyt dużym stopniu opierają swoje decyzje na powiązaniach rodzinnych lub prawnych między beneficjentami, co w praktyce nie powinno stanowić jedynej podstawy do przypisania sztucznych warunków. Ignorowane są istotne czynniki, takie jak długoletnie funkcjonowanie gospodarstw rolnych, rzeczywiste prowadzenie działalności rolniczej czy brak związku z przekształceniami gospodarstw a kampaniami płatności.
Podobne sygnały dochodzą do Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" z Małopolski. Dlatego też Związek zwrócił się do MRiRW oraz do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z interwencją oraz z wnioskiem o udostępnienie informacji w zakresie uprawnień decyzyjnych wykonywanych przez biura powiatowe ARiMR w Krakowie oraz o informacje nt. decyzji wydanych w tym negatywnych dotyczących działań premiowych w ramach PROW 2014-2020 (Życie Stolicy)
Jak wynika z odpowiedzi ARiMR:
Na podstawie regulaminu organizacyjnego ARiMR stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 95/2024 Prezesa ARiMR z dnia 2 września 2024 r., w sprawie ustalenia regulaminu organizacyjnego ARiMR, zmienionego zarządzeniem nr 99/2024 z dnia 18 września 2024 r., działania premiowe w tym działanie Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą być realizowane w wyznaczonych biurach powiatowych.
Z kolei regulamin wewnętrzny Małopolskiego Oddziału Regionalnego stanowi, iż Miechowskie Biuro Powiatowe, w którym rozpatrywana była sprawa Pana ..., jest wyznaczonym biurem do obsługi działań premiowych w ramach PROW 2014-2020. W Miechowskim Biurze Powiatowym wydzielono zgodnie z regulaminem organizacyjnym Wydział ds. Działań Premiowych. Mając powyższe na uwadze, nie było zawierane porozumienie pomiędzy Dyrektorem a Kierownikiem Biura Powiatowego. Kierownik Miechowskiego Biura Powiatowego działał na podstawie upoważnienia Dyrektora z 8 lutego 2021 r., znak: OR06.0142.33.2021.
Z odpowiedzi można dowiedzieć się także, iż W ramach wniosków o płatność dla II raty pomocy w zakresie poddziałania 6.2 Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w ramach PROW 2014-2020 rozpatrzono w skali kraju dla 10 083 beneficjentów, w tym w Małopolskim Oddziale Regionalnym dla 1 105 beneficjentów; negatywnie w skali kraju dla 441 beneficjentów, w tym w Małopolskim OR dla 80 beneficjentów.
Liczba decyzji odmownych wynosi w skali kraju wynosi 4,37%, natomiast w Małopolsce - 7,24%, Ogółem liczba wydanych decyzji w Małopolskim Oddziale Regionalnym wynosi ok. 10,54% ogólnej liczby w kraju, ale negatywnych aż 18,14%.
Czemu liczba negatywnych w Oddziale Regionalnym w Krakowie tak odbiega od średniej krajowej? Czyżby skargi rolników z Małopolski były jednak uzasadnione?