poniedziałek, 26 lutego 2024

Co warte są zapewnienia resortu rolnictwa? ARiMR podtrzymuje negatywne decyzje w/s pomocy dla rolników

 29 stycznia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" wystąpił do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wnioskiem w związku z negatywnymi decyzjami dotyczącym dopłat do zbóż i rzepaku wydanymi przez biura powiatowe oraz oddziały ARiMR producentom rolnym, o spotkanie i zmianę wykładni przepisów w/s dopłat do sprzedaży terminowej rzepaku oraz ws. Dopłat do zbóż i rzepaku w sytuacji w której producent rolny równocześni prowadzi działalność skupową

Jak zauważył Związek - rolnikom, którzy dokonali sprzedaży w żniwach rzepak z rozliczeniem terminowym czyli uzależnionej od ceny giełdowej, jednostki ARiMR odmawiały dopłat stwierdzając: W związku z tym, iż do wniosku zostały dołączone dokumenty potwierdzające sprzedaż rzepaku przez rolnika spoza terminu 01 grudnia 2022 r. - 15 lipca 2023, płatność do pomocy dla rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem zbóż z Ukrainy została odmówiona... Rozporządzenie nie wymienia jaki rodzaj faktury VAT stanowi potwierdzenie sprzedaży. Zatem można przyjąć, że faktura korygująca jeżeli jest wynikiem nie błędu, ale ostatecznego rozliczenia cenowego, wystawiona w ww. okresie jest pełnieniem warunku określonego w rozporządzeniu... sprzedaż wiąże się z kumulatywnym spełnieniem przesłanek: po stronie sprzedającej obowiązku przeniesienia własności sprzedawanej na rzecz na kupującego i wydania rzeczy kupującemu, a po stronie kupującej – obowiązku obowiązek zapłaty ceny na rzecz sprzedawcy oraz odebrania rzeczy od sprzedającego. Tymczasem w transakcjach sprzedaży rzepaku umowy miały charakter złożony, czyli zawierano umowę w sierpniu z ceną wstępną, dokonywano wstępnego rozliczenia ryczałtowego (np. 70%) i dostawę, a ostateczne rozliczenie uzależnione od giełdy MATIF następowało we wskazanej indykacji terminowej czyli 31 marca 2023 roku. WW. wykładnia została potwierdzona przez kierownictwo resortu na spotkaniu kierownictwa Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona” z kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2023 r. (https://zzrkorona.blogspot.com/2023/08/rozmowy-zzr-korona-z-kierownictwem.html ).

Natomiast ws. dopłat dla rolników prowadzących równocześnie działalność skupową, Związek podkreślał, że: W polskim prawie funkcjonuje kilka różnych definicji działalności gospodarczej i rolniczej. Przykładowo ustawa z dnia 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców definiuje działalność gospodarczą jako zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną w imieniu własnym i w sposób ciągły. Ale już znacznie szerzej opisuje ją ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z nią działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły... Z racji tego, że do działalności rolniczej nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rolnicy nie muszą zgłaszać jej do CEIDG. Jednak, jeśli chcą prowadzić działalność pozarolniczą, to musi ona zostać zarejestrowana w ewidencji, zgodnie z obowiązującymi przepisami... z przepisów prawa wynika, że producent rolny i jednoosobowa działalność gospodarcza to 2 odrębne podmioty. Potwierdzenie tego znajdujemy w fakcie, że oba podmioty, choć NIP jest tożsamy, mają odrębne numery REGON... wyrok ETS w sprawie C-291/92 Finanzamt Uelzen vs Dieter Armbrecht (dostępne: www.curia.eu.int) podkreśla się, że "możliwa jest sytuacja, w której dany podmiot w odniesieniu do jednego i tego samego przedmiotu (towaru) występuje jednocześnie jako podatnik i w części nie jako podatnik". W takiej sytuacji podmiotowi przysługuje pełen limit zwrotu; dotyczy on jednakże tylko tych wydatków, które podmiot ten ponosi nie jako podatnik... Pragniemy zwrócić uwagę, iż w dniu 3 stycznia br. na spotkaniu Związku Zawodowego Rolnictwa  „Korona” z kierownictwem resortu rolnictwa, wiceminister Stefan Krajewski przyjął argumentację Związku, że osoba prowadząca gospodarstwo rolne i jednoosobową działalność gospodarczą handlową w zakresie zbóż i rzepaku nie może być poszkodowany w sprawach dopłat. https://zzrkorona.blogspot.com/2024/01/25-godzinny-rozmowy-zwiazku-z.html. Zważywszy skomplikowaną materię prawną sprawy proponujemy zatem, by organa ARiMR jeżeli nie uznają faktur wystawionych przez producenta rolnego – jednoosobowej działalności gospodarczej (ze względu na tożsamość osoby), to uznały w takiej sytuacji, faktury sprzedaży wystawione w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.


23 lutego prezes ARiMR Wojciech Legawiec udzielił odpowiedzi ... oczywiście negatywnej, i to mimo że na spotkaniach w Ministerstwie Rolnictwa (zarówno za czasów PIS jak i obecnej koalicji rządowej) padały inne zapewnienia. Jak stwierdza ARiMR:

Problematyczna w świetle Państwa pisma wydaje się być jedynie kwestia daty dokonanych przez producentów rolnych sprzedaży wskazanych zbóż lub nasion.... ARiMR wskazuje, iż kluczową w sprawie jest wykazana na fakturze data dokonania sprzedaży, która jest istotna z punktu widzenia realizacji warunków do przyznania pomocy dla rolników w ramach ww. programów pomocowych. Co do zasady faktura stwierdza faktycznie zrealizowany obrót gospodarczy i jest odzwierciedleniem rzeczywistej realizacji transakcji. Natomiast faktura VAT korygująca stanowi potwierdzenie rozliczenia finansowo-księgowego pomiędzy sprzedającym a kupującym i jest związana z ustaleniami jakie poczyniły strony umowy sprzedaży.

Faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Tym samym, jej istotą jest korekta faktur pierwotnych, tak aby dokumentowały rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych. Jeżeli zatem przyczyna korekty faktury wynika z uwzględnienia sytuacji na giełdzie, a za tym idzie konieczność dopłaty lub pomniejszenia wypłaconej wcześniej rolnikowi kwoty, to taka faktura określa - co do zasady jedynie ostateczną cenę, a nie stanowi ani nie zmienia samej daty dostawy towaru. A jak wynika z ww. przepisów regulujących zasady przyznawania ww. pomocy, rolnik dołącza faktury VAT potwierdzające sprzedaż zbóż i nasion oleistych przez tego rolnika w określonym przez ww. przepisy terminie... w ocenie ARiMR, nie ma podstaw do uznania przez organy Agencji faktur VAT dokumentujących sprzedaż poza okresami wskazanymi w rozporządzeniach, jak również faktur korygujących w zakresie ceny - jako dokumentów spełniających warunki przyznania pomocy.


Odnosząc się natomiast do drugiej podniesionej przez ZZR „Korona” kwestii, gdzie istotą sporu jest ustalenie, czy producentowi rolnemu prowadzącemu jednocześnie gospodarstwo rolne i (jednoosobową) pozarolniczą działalność gospodarczą przysługują ww. pomoce zbożowe, jeżeli dokonał sprzedaży zboża na rzecz prowadzonej przez siebie firmy (jednoosobowej działalności gospodarczej), ARiMR ...wyjaśnia, co następuje. Weryfikacja czy doszło do sprzedaży na tle ww. pomocy jest zasadnicza dla oceny spełnienia warunku do przyznania pomocy. I tak, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. (art. 535 kc)... W przypadku, w którym zarówno sprzedawca jak i nabywca to ta sama osoba uznać należy, iż nie dochodzi do zobowiązania w rozumieniu ww. przepisu. Zgodnie z przepisami kc realizacja czynności sprzedaży może nastąpić pomiędzy dwoma podmiotami rozróżnianymi przez prawo jako sprzedawca i nabywca, a zatem w umowie sprzedaży występować muszą co najmniej dwie strony... W przypadku zawarcia umowy pomiędzy rolnikiem a tym samym rolnikiem działającym jako przedsiębiorca (prowadzącym działalność gospodarczą) nie dochodzi zatem do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel na inną osobę, gdyż to rolnik jest ciągle jej właścicielem. Nie bez znaczenia pozostaje, że przedsiębiorstwo rolnika i sam rolnik prowadzący gospodarstwo jako prowadzący gospodarstwo rolne, nie są odrębnymi działalnościami rolnika, gdyż obie działalności posiadają nadany jeden NIP. Reasumując, okoliczność, że rolnik prowadzi dwojakiego rodzaju działalność — rolniczą i pozarolniczą gospodarczą, nie oznacza że w obrocie prawnym rolnik działa (czy może działać) w odmiennym charakterze. Tym samym, wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie skupu zbóż, jako przedsiębiorca nie jest uprawniony do zawarcia umowy ze sobą jako rolnikiem.

Z powyższego wynika, że refundacja wydatków następuje pod warunkiem przyznania płatności w ramach przedmiotowego mechanizmu wsparcia ostatecznie przed dniem 31 grudnia 2023 r. I z tego również względu, z uwagi na zakończenie obsługi spraw dot. przedmiotowej pomocy, nie jest możliwe wydanie decyzji przyznających płatność, pomijając nawet okoliczność, że wobec zaprezentowanego stanowiska w kwestiach poruszanych w Państwa piśmie, brak jest podstaw do wzruszania w trybach nadzwyczajnych decyzji ostatecznych wydanych w sprawie przyznania pomocy dla rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem zbóż z Ukrainy.


I znów rolników zrobiono na szaro, rządzący zapewniali w żywe oczy, a jakże, a rzeczywistość to podtrzymanie negatywnych decyzji ws. pomocy. Dodajmy, iż 29 stycznia Mazowiecki oddział ARiMR wydał postanowienie odmowne ws. dopuszczenia ZZR "Korona" do postępowania ws. pomocy dla rolnika prowadzącego działalność gospodarczą, który wyraził zgodę na udział Związku (od postanowienia Związek się odwołał). Takich trudności w ubr. nie stwarzał Oddział ARiMR na Podlasiu.

A zatem co warte są zapewnienia resortu rolnictwa?